Iniciativa PRIMOKIZ - celostna podpora družinam z otroki do sedmega leta starosti - spodbuja sodelovanje, komunikacijo in iskanje priložnosti za povezovanje med:
- občino kot financerko in kreatorico lokalnih politik,
- organizacijami, ki delujejo na področju dela z otroki v zgodnjem otroštvu in njihovimi družinami kot izvajalkami programov ter
- strokovnjaki s področja zgodnjega otroštva.
Vseh 8 sodelujočih občin (Bled, Cerkno, Ljutomer, Postojna, Razkrižje, Slovenska Bistrica, Škofja Loka in Trbovlje) ima vsaj delno dostopne storitve za vse družine in otroke. Prav tako imajo številne programe in raznoliko ponudbo, s katero se trudijo približati družinam, le redko katera občina pa ima strategijo, s katero bi sistematično razvijala in izboljševala področje delovanja in življenja družin.
Vse vključene občine so trenutno zelo aktivno vpete v zbiranje in obdelavo podatkov o programih, ki so v občini na voljo družinam z mlajšimi otroki, o lokalnih dokumentih s tega področja in oblikovanih politikah. Vsaka občina pripravlja svojo situacijsko analizo, v kateri bo v sodelovanju z različnimi deležniki ocenila trenutno stanje na področju dela z otroki do 7. leta starosti in njihovimi družinami. V tem procesu bodo občine prepoznale tudi možnosti za izboljšavo in določile prioritete, na katerih se bo želela občina razvijati. Občine se trenutno nahajajo v 3. fazi na poti do "družinam z mlajšimi otroki prijazne občine".
V sklopu priprave situacijske analize občine preko lokalnih akcijskih timov (LAT) organizirajo in izvajajo participativne dogodke, v katere vključujejo strokovnjake, ki sodelujejo z družinami na področju dela z otroki do 7. leta starosti, predstavnike organizacij v občini, starše, otroke in občinske uradnike ter odločevalce. V situacijski analizi bo LAT zajel tako argumentacijo v podporo oblikovanju celostnih in podpornih programov za družine z mlajšimi otroki kot tudi demografske podatke, prostorsko distribucijo družin z otroki, mlajšimi od 7 let, analizo dokumentov, načrtov, zakonov, predpisov, smernic, urbanističnih in drugih načrtov, ki obravnavajo oz. se dotikajo dela z mlajšimi otroki in njihovimi družinami. Naslonili se bodo na že opravljene analize in poročila s tega področja ter jih po opravljeni analizi posodobili.
Ključna bo analiza trenutnega stanja programov na področju dela z otroki do 7. leta starosti in njihovimi družinami, ki bo zajela:
- programe podpore (npr. kateri programi obstajajo, kako delujejo, kdo so njihove ciljne skupine …);
- sodelovanje in mreženje (npr. kako se programi povezujejo, kako se strokovnjaki mrežijo in sodelujejo);
- informiranje in participacijo (npr. kako javnost informirati o pomenu predšolskega obdobja, kako se lahko različni posamezniki vključijo v iniciativo, kako lahko dodajo svoje komentarje in ideje);
- zagotavljanje kakovosti in evalvacijo (npr. kako se spremlja izvajanje programov podpore; kdo je odgovoren za evalvacijo programov podpore);
- trajnost (npr. kako zagotavljati trajnost programov podpore, kako pridobiti dodatna finančna sredstva).
Tako pripravljena analiza bo omogočila uvid v področja in programe, na katerih je treba ukrepati in v okviru katerih obstajajo možnosti za razvoj.
Ker pa zgolj kakovostne vsebine niso dovolj, kadar govorimo o celostnih, povezanih programih podpore, bodo člani LAT, ki pripravljajo situacijsko analizo, analizirali tudi jakost in načine sodelovanja, mreženja, informiranja in participacije znotraj teh programov.
Nenazadnje in ključno pa bo na osnovi opisanega prepoznati ukrepe, ki jih mora izvesti občina z namenom izboljšanja stanja na področju dela z otroki do 7. leta in njihovimi družinami. Gre za sintezo vsega, kar se bo ugotovilo, in to bo vodilo v razpravo o (nadaljnji) strategiji »družinam z mlajšimi otroki prijazna občina«. Strategiji bo sledil tudi implementacijski načrt, preko katerega se bodo zaveze v strategiji začele izpolnjevati. Z izpolnjevanjem zavez pa bo občina postajala vse bolj prijazna občina otrokom in njihovim družinam.
Iniciativa PRIMOKIZ je financirana s strani Jacobs fundacije.