Pobuda TOY for Inclusion, v okviru katere od prejšnjega leta v Murski Soboti deluje knjižnica igrač, prehaja v drugo fazo. V tem delu bomo podobno središče za družine vzpostavili še v novem okolju, z nami bodo sodelovali v Grosuplju.

Zakaj tako verjamemo v omenjeno iniciativo, da jo želimo peljati še naprej? Zato, ker z njeno pomočjo povezujemo skupnost, ki skupaj načrtuje in pripravlja središče za vse družine iz svojega okolja. Ožjo delovno ekipo, lokalni akcijski tim, sestavljajo strokovni delavci različnih ustanov s področja vzgoje in izobraževanja, zdravja, socialnega varstva ter kulture, ki zelo dobro poznajo razmere, navade in potrebe družin z mlajšimi otroki, ki jih naslavljamo s svojimi dejavnostmi. Skupaj želimo nuditi prav vsem družinam, ne glede na njihovo kulturno ali socialno ozadje, omogočiti prostor, kjer se počutijo dobrodošle, varne in sprejete.

Kaj pa se dogaja v naši knjižnici igrač? Na voljo imamo zanimivo zbirko didaktičnega gradiva, s katerim se lahko zabava cela družina, ki nas pride obiskat. Spodbujamo namreč, da starši oz. stari starši pridejo skupaj z otroki in se v knjižnici podružijo ter hkrati navežejo stike tudi z novimi prijatelji. Lahko se poigrajo z igračami, ki so tam na voljo, ter si najljubšo sposodijo tudi domov. Odlična priložnost za povezovanje z drugimi družinami pa se ponuja s poučnimi in ustvarjalnimi dejavnostmi, ki jih pripravljajo že prej omenjeni strokovni delavci. Z vzgojno-izobraževalnimi, zdravstvenimi, socialnimi ali kulturnimi ustanovami se starši in otroki po navadi srečujejo v formalnih okoliščinah. V knjižnici pa lahko strokovne delavce in njihovo delo spoznajo pobliže, v bolj sproščenem vzdušju in tako navežejo z njimi bolj zaupen odnos.

In zato menimo, da lahko s pobudo TOY for Inclusion nagovorimo še več posameznikov in organizacij iz drugih okolij, ki si tudi želijo na tak način združevati družine z različnimi ozadji.